Katana signovaná Masatoshi

Šin-šintó katana signovaná Masatoshi.

Popis čepele:
Délka čepele 78 cm
Hon zukuri, ó kissaki, iori mune, itame hada, nioi deki gunome midare hamon s kinsudži a sunagaši.
Čepel v plném, původním tvaru (ubu sugata) je velice impozantní, evokující svými proporcemi a dlouhým hrotem ó kissaki široké čepele ó danbira období Nambokučó (1333 - 1393).

Příslušenství:
Ve stylu handaši koširae , pochva lakovaná ve stylu Tsugaru nuri., platnéřská železná cuba se skvělou patinou, patrně práce školy Mjóčin.

Poznámka:
Iwai Kidžinmaro Masatoši 岩井鬼晋麿源正俊 se narodil v jedenáctém roce éry Bunka 文化十一年 (1814) v Kazuse 上総国 jako osmý syn daimjóa Sakiyado 関宿藩主 v Šimose a držitele juniorské páté hodnosti 従五位下. Kuze Nagato no kami Kóuna (Hirotaky), 1799 - 1830 久世長門守広運. Rod Kuze vládl v tomto knížectví od roku 1705 až do zrušení léna v roce 1871., Jakkoliv pozice syna daimjóa byla velice vysoká, přeci jen se jednalo o osmého syna, proto byl adoptován hatamotem 旗本 (přímým šógunovým vazalem) Iwai Tairazaemonem Katsumasou 岩井平左衛門克匤, se kterým se přestěhoval do Eda do čtvrti Yanagihara, kde se nacházela rezidence rodu Iwai. Přes svůj urozený původ se Masatoši počal věnovat mečířství, které studoval u legendárních mistrů Hosokawa Masayošiho 細川正義 a Taikei Naotaneho 大慶直胤. Později koval meče spolu s "Masamunem z Jocuji" 四谷正宗 / Minamoto Kiyomarem 源清麿, u kterého studoval s dalším slavným mečířem, o něco starším Minamoto (Suzuki) Masao 源正雄, jehož styl impresivních, širokých čepelí s velkým hrotem Masatošiho styl připomíná. Přestěhoval se do čtvrti Janagawa 柳川 v Edu a zemřel v prvním roce éry Kei´ó 応元年 (1864). Přízvisko "Kidžinmaro" je patrně reminiscence na mečíře školy Mizuta , Ikeda Kidžinmaro Kunišuigeho 池田鬼神丸国重, přičemž Kidžin 鬼神丸 v jeho jméně znamená "démonické božstvo". V Masatošiho případě homonymně znějící "Kidžin" je napsané znaky "ďábelská Ťin", 鬼晋 název čínské dynastie, vládnoucí v letech 265 - 420. Můžeme se jen dohadovat, co ho vedlo k takovémuto uměleckému jménu, na pomezí slovní hříčky. Poslední znak v tříznakové složenině "...maro" 麿 je koncovka jména jeho učitele Minamoto Kijomaroa 源清麿. Ostatně z jeho jména Masatoši patrně přejal staré rodové jméno Minamoto 源, často používané apokryfně mečíři po celém Japonsku.
O Masatošim bylo natočeno historické drama Onimaro zandžinken 鬼麿斬人剣 slavného autora Rjúkei Ičiróa (1923 - 1989). Výše popsaný meč je skvělou prací svého tvůrce, význačného mečíře pozdního období japonského meče, žijícího a tvořícího ve velice zajímavém a turbulentním období sklonku šógunátu bakumatsu.